Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Charakterystyka ogólna

Powiat Mogileński został utworzony z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku wprowadzonej reformy administracji kraju .Położony jest na południowo-zachodnim krańcu województwa kujawsko-pomorskiego. Graniczy bezpośrednio z powiatami Żnińskim i Inowrocławskim należących do naszego województwa oraz Gnieźnieńskim, Konińskim i Słupeckim z województwa wielkopolskiego. W skład powiatu mogileńskiego wchodzą 4 gminy takie jak:

  • miasto i gmina Mogilno

gmina_mogilno

GMINA MOGILNO
Urząd Miejski
Narutowicza 1, 88-300 Mogilno
tel. 318-55-00 fax. 315-26-93

www.bip.mogilno.pl
www.mogilno.pl

  • miasto i gmina Strzelno

gmina_strzelno

GMINA STRZELNO
Urząd Miejski
ul. Doktora Jakuba Cieślewicza 2
88-320 Strzelno
tel. 318-92-91 do 93 fax. 318-93-50

www.strzelno.pl
www.bip.strzelno.pl

  • gmina Dąbrowa

gmina_dąbrowa

GMINA DĄBROWA
Urząd Gminy
ul. Kasztanowa 16
88-306 Dąbrowa
Tel. (052) 315-32-15 fax 315-32-01

www.bip.ug-dabrowa.pl

  • gmina Jeziora Wielkie

gmina_jeziora_wielkie

GMINA JEZIORA WIELKIE
Urząd Gminy
88-324 Jeziora Wielkie
Tel. 
(052) 318-72-20, fax. 318-74-40
www.bip.jeziorawielkie.pl

 

Łączna powierzchnia powiatu wynosi 675,9 km/2, a liczba mieszkańców wynosi 47.137 osób. Powiat mogileński należy do powiatów rolniczo-przemysłowych skupiających na swym terytorium dobrze rozwinięte rolnictwo i liczne zakłady do obsługi rolnictwa. Choć powiat nie posiada dużego przemysłu ciężkiego, wiele jest zakładów przemysłowych, usługowych i handlowych.

Walory turystyczne powiatu mogileńskiego sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podążając „Szlakiem Piastowskim” miłośnicy historii bez trudu przeniosą się we wczesne średniowiecze , bowiem kościoły w Strzelnie i Mogilnie to perełki romańskiej architektury sakralnej, zaliczone do obiektów klasy „0”, a zwolennicy wypoczynku nad woda chwalić będą doskonałe warunki w Przyjezierzu nad Jeziorem Ostrowskim, w Wiecanowie czy w Kopczynie. W okresie kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu miło czas spędzić można na krytej pływalni w Mogilnie, która wyposażona jest w 60 m zjeżdżalnię, jacuzzi, saunę oraz siłownię. Ciekawostką ziemi mogileńskiej są powstające regularnie każdego lata od 2000 roku kręgi zbożowe- piktogramy w miejscowości Wylatowo.

Niewątpliwie skarbem tej ziemi jest sól pozyskiwana w Kopalni Soli w Przyjmie k/Mogilna. Wypłukiwana sól trafia do przemysłu chemicznego w pobliskich zakładach sodowych w Janikowie czy Inowrocławiu, a powstały w ten sposób podziemnych komorach tzw. kawernach jest magazynowany gaz ziemny, który dociera do Mogilna systemem gazociągów.

Powiat mogileński posiada również rozwiniętą sieć szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich. Nie brakuje też placówek kulturalnych takich jak biblioteki, domy kultury , muzea itp.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego